Pěkné čtení pro ekoaktivisty
Autor : Zdeněk Klofáč , 20.09.13  10:55

Vimperk (Prachaticko) 20. září (ČTK) - Nejvyšší správní soud v Brně rozhodl, že šumavský národní park zasahoval při asanací kůrovcové kalamity vyvolané špatnými rozhodnutími předchozími vedeními v letech 2007 až 2010 správně. Likvidace následků kůrovcové kalamity NP Šumava prováděl v letech 2011 až 2013. Soud tak zamítl žalobu aktivistů, kteří postup parku zpochybňovali. Podle aktivistů by se kůrovcem napadené stromy v NP Šumava neměli kácet. Rozsudek nejvyššího správního soudu je pravomocný, řekl dnes ČTK mluvčí parku Pavel Pechoušek. Vyjádření ekologů ČTK zjišťuje.
"Postup Správy NP a CHKO Šumava vycházel z ustanovení paragrafu 32 odst. 1 a 2 lesního zákona, ukládajícího vlastníku lesa povinnost provádět opatření, jimiž bude předcházeno a zabráněno působení škodlivých činitelů na les, a při vzniku mimořádných okolností a nepředvídaných škod v lese (větrné a sněhové kalamity, přemnožení škůdců, nebezpečí vzniku požárů v období sucha apod.) činit bezodkladná opatření k jejich odstranění a pro zmírnění jejich následků," stojí v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v Brně.
Žalobu ekologických aktivistů na postup parku zamítl už v roce 2011 soud v Klatovech. Justice se kauzou zabývala téměř tři roky. "Rozhodnutí soudu a skončení celého procesu beru jako potvrzení toho, že jsme postupovali v boji proti kůrovci správně a zákonným způsobem. Ekologičtí aktivisté se nám snaží naši práci všemožně znepříjemnit, přitom odbornost jde v jejich případě mnohdy stranou. Tady naštěstí zvítězil zdravý rozum," uvedl ředitel NP Šumava Jiří Mánek.
Kůrovcová kalamita začala gradovat po orkánu Kyrill v roce 2007. Tehdy kvůli tomu lesníci na Šumavě porazili stromy v objemu 767.143 krychlových metrů dřeva. Na letošní rok park plánoval pokácet 30.000 až 50.000 krychlových metrů v případě stromů napadených škodlivých broukem. Výrazný pokles poukazuje na to, že gradace kůrovcové kalamity končí, řekl před časem Mánek.


ZpětReakce