HISTORIE | Autokemping Antýgl Šumava Povydří

HISTORIE
Cesta: Úvod > HISTORIE

Nabídka

Kontakty

Obec Srní
Autocamping Antýgl
Srní 113
341 92 Kašperské Hory

Telefon: +376 599 331, +420 778 074 738
E-mail: kempantygl@sumava.net

Najdete nás

Antýgl se nachází 30 km od Sušice, směr Modrava.
Doprava je možná autem nebo autobusovou linkou. Autobusová zastávka se nachází přímo v místě.

Historie

Jako osada byl zmíněn Antýgl již okolo roku 1500. V roce 1523 koupil Jan Fuchs ze Svojše řeku "Modravu" a les "Otygel" a založil ve stejném roce na tomto místě malou sklárnu, která fungovala až do roku 1815. V huti se vyrábělo duté sklo a páteříky (korálky do růžence). Tyto korálky dodnes zdobí oltář v kostele Nejsvětější Trojice v Srní. Surovina na výrobu skla se zde připravovala pouze v jedné pánvi - německy "ein Tiegel" a z toho vznikl počeštěný název sklárny Antýgl. Tato sklárna stála na svahu kopce dnes pojmenovaného Sokol.

Stavení u řeky Vydry, dnešní Antýgl, sloužily jako královácký dvorec. Dnes je to jediný dochovaný královácký dvorec v České republice. Byl osídlen svobodnými šumavskými osadníky převážně německé národnosti, kteří byli podřízení jen českému králi. Usedlost patřila ke Stodůlecké rychtě. Královácký dvorec se skládá z vlastní chalupy, podružského domku, stodoly a kaple. Společným rysem těchto šumavských staveb bývala zvonička, která sloužila k oznamování událostí jako úmrtí, narození nebo sloužila ke svolávání k jídlu nebo pro zlepšení orientace v nepříznivém počasí. Štít přední budovy zdobí erb Králováků, na kterém stojí "Nikomu pánem a nikomu sluhou".

Když zde přestala výroba skla, byl tady na čas zájezdní hostinec. V roce 1964 koupil zchátralé budovy Svazarm Sušice a vybudoval zde autocamp. Autocampiln Antýgl dnes provozuje obec Srní. 

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ
Šumava, Srní - turistické informace, tipy na výlety, ...