HAMRY A OKOLÍ : PODZIMNÍ VÝLET NA OSTRÝ STOJÍ ZA TO

Podzimní výlet na Ostrý stojí za to

Na podzim se Šumava zahalí do mlžného oparu a je opravdu krásná. Stačí se jenom odhodlat a nenechat se znejistit mlhou, která se válí v tajuplných údolích tiché a zádumčivé krajiny.

Ostrý (Osser) je známým šumavským vrcholem. Je jakousi přirozenou hranicí mezi Šumavou a Královským hvozdem. Po občerstvení se můžete vydat stezkou na druhý vrchol Ostrého na "Malý Ostrý". Tam vás může překvapit uprostřed cesty mezi těmito vrcholy starý Český a Bavorský hraniční kámen z roku 1766. V těchto místech totiž bývala kdysi stará zemská hranice a tak vyšší vrchol Ostrého kdysi patříval do Království Českého. V 15.století tam stával strážní hrad, který střežil starou zemskou hranici. Dnes si zde můžete pochutnávat na bavorské gulášové polévce, či opečených buřtech a zapíjet světlým nebo tmavým bavorským pivem.

Jak se na Ostrý dostanete: můžete se k němu vydat několika cestami od nás a nebo třeba z Německa. Stačí se jen odhodlat a dojet vlakem či autem do Hamrů a jít po modré značce vzhůru až na vrchol. Z vlakového nádraží je třeba urazit 8,5 km a vystoupat 700 m.

Text a foto: Jiří Strašek, ŠumavaNet.CZ


Mapa

Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Hamry
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ
Znak obce