Informační centrum LENORA

Výlety

Infocentrum Lenora
384 42 , Lenora 36
 
Tel. 722 498 208
 
infocentrum@lenora.cz
 

PŘIPOJENÁ
INFOCENTRA
Informační server ŠumavaNet.CZ
Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Lenora i celá okolní krajina je turisticky velmi přitažlivá. Nabízí všem návštěvníkům rozmanité možnosti aktivního využití. Z Lenory vedou četné turistické trasy a za krásami Šumavy určené jak pro pěší, tak i pro cyklisty. Kromě toho je Lenora známá mezi milovníky vodáckého sportu jako výchozí místo pro sjíždění Vltavy. Vltava je za příznivých podmínek splavná od betonového mostu u tábořiště, kde koryto řeky vytváří překrásné meandry.

V zimním období jsou zde udržované lyžařské stopy na trase Lenora – Soumarský most – Volary. Lenora – Soumarský most – Dobrá – Stožec. Lenora – České Žleby – Strážný – Nové Údolí. Lenora – Zátoň – Horní Vltavice – Kubova Huť. Aktuální stav upravených stop a  sněhových podmínek můžete sledovat na www.bilastopa.cz .

Pro zájemce o sjezdové lyžování můžete navštívit několik lyžařských vleků v okolí: Horní Vltavice, České Žleby, Strážný, Kubova Huť, Zátoň.

Lenorou prochází šumavská cyklomagistrála č. 33 (Železná Ruda – Vyšší Brod). Dále cyklotrasy č. 1036 (Lenora – Hliniště), č. 1055  (Prachatice – Libínské Sedlo – Zbytiny – Volary – Soumarský Most), č. 1024 (Nové Údolí – Stožec – Soumarský Most), č 1138 (Zátoň –  IS Idina pila)

Úsek Teplé Vltavy od Lenory k soutoku se Studenou Vltavou a dále až k Lipenskému jezeru (celkem 33 km) představuje jeden z nejhezčích zážitků, jaké může naše země poutníkům po vodě nabídnout. Je však nutno připomenout, že vodáci se zde musí chovat ohleduplně ke svému okolí, protože proplouvají územím národního parku, a tedy oblastí krajinářsky i přírodně velmi cennou. Informační materiály s radami a upozorněními pro vodáckou veřejnost i vodácké mapy jsou k dispozici v informačním středisku i ve všech informačních střediscích v regionu.

Jako cenný soubor lidové architektury  se zde zachovali původní dělnické a sklářské domky. Na návrší nad sklárnou je památník skladatele písně Na krásné Šumavě (Tief drinn im Bohmerwald) Andrease Hartauera (1839-1915). Byl odhalen v roce 1937. Na jeho realizaci byla vypsána veřejná sbírka. Památník navrhl Ernst Blumentritt z Českých Budějovic, práce provedl vimperský kameník Kurt Leiprt. Pod silnicí směrem na Volary stojí přes Vltavu krytá dřevěná lávka z roku 1870, zvaná rechle. Sloužila k zadržování, počítání a postupnému vypouštění dřevěných polen, která se plavila po řece do papíren ve Větřní. Pětadvacet metrů dlouhá stavba je cennou technickou památkou. Další technickou památkou je zděná obecní pec na chleba z první poloviny 19. století, která se používala ještě po druhé světové válce a dodnes se v ní v letní sezóně poslední sobotu v měsíci peče voňavý chléb a Lenorské placky. V centru také stojí zámeček – původně sídlo majitelů skláren Kraliků – v současné době přestavěný na hotel. Za pozornost stojí také chata KČST, postavená v roce 1924 podle projektu architekta Davida Hrobaře z Prahy. Po druhé světové válce vystřídali turisty vojáci Pohraniční stráže, po nich družstevníci z vimperské Jednoty. V roce 1986 byla chata rekonstruována.

Tradici sklářství v Lenoře připomíná :

Sklářské muzeum v prostorách Obecního úřadu

Broušení a prodej skla, A. Chrapan - možnost zhlédnutí ručního broušení skla a nákup skla. http://www.prodejskla.cz

Možnost občerstvení a ubytování :

Restaurant u Grobiána-http://www.grobian.webzdarma.cz

Penzion Anna - http://www.penzionannalenora.unas.cz

 

 

K výletům po celém národním parku Šumava můžete využít tzv. Zelených autobusů, nebo také autobusů ČSAD Jihotrans (cyklotrans). Jízdní řády a mapy spojů naleznete na www.cyklotrans.cz a www.npsumava.cz . V obci se nachází autobusová zastávka. Vlak zde jezdí směrem na Volary a Strakonice.