KVILDA A OKOLÍ : PRVNÍ VE TŘÍDĚNÍ ODPADU

První ve třídění odpadu

Soutěže obcí Jihočeského kraje už znají své vítěze

 

České Budějovice 12. prosince 2017

Dnes proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů soutěží obcí Jihočeského kraje, a tím byl oficiálně ukončen jejich letošní ročník. Zástupci obcí a měst si v salonku Hotelu Budweis v Českých Budějovicích převzali ceny od vyhlašovatelů soutěží, kterými jsou autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., a Krajský úřad Jihočeského kraje. Ceny předávala Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu EKO-KOM, a.s., společně s Pavlem Hrochem, náměstkem hejtmanky Jihočeského kraje.

 

Za soutěžemi obcí se skrývají v Jihočeském kraji dvě soutěže - krajská Jihočeši třídí odpady 2017 (10. ročník) a Jihočeský okresní odpadový přebor 2017 (4. ročník).

První soutěž je ještě rozdělena do 4 kategorií podle velikosti obcí a měst. V druhé soutěži, jak už název napovídá, soutěží obce a města ve třídění odpadů v rámci jednotlivých okresů Jihočeského kraje.

 

Do těchto klání je automaticky zařazeno 575 obcí, které jsou zapojeny v systému EKO-KOM. Výsledky soutěže pořadatelé vypočítali z výkazů o celkovém množství a druzích vytříděných odpadů, které obce čtvrtletně posílají do výše zmíněného systému.

Hodnotí se celková výtěžnost ve všech základních komoditách, tedy plastu, papíru, skla a kovu. Plusové body pak soutěžící dostávají za oddělený sběr skla (čiré a směsné), sběr nápojových kartonů a za zajištění dostatečné a dostupné sběrné sítě (čili kolik obyvatel obce nebo města má k dispozici 1 průměrné kontejnerové hnízdo).

 

Vítězné obce v krajské soutěži získaly finanční odměny v celkové výši 162 000 Kč, v okresním přeboru pak byly odměněny sadou skleniček s motivem soutěže.

 

V kategorii do 499 obyvatel se v soutěži Jihočeši třídí odpady 2017 umístily obce Kvilda, Stožec a Mirkovice. Starosta obce Kvilda Václav Vostradovský není při vyhlašování žádným nováčkem - od roku 2013 pravidelně přebírá diplom za první místo, přestože ještě v roce 2012 se obec neumisťovala ani v první pětici nejlepších.

V kategorii obcí, městysů a měst od 500 do 1 999 obyvatel si na pomyslnou bednu stoupli zástupci obce Roudná, městyse Čestice a obce Čimelice. Naposledy uvedená obec opět obhájila třetí místo z roku 2016.

Ve třetí kategorii od 2 000 do 7 000 obyvatel převzalo gratulace město Trhové Sviny, městys Křemže a město Chýnov.

V kategorii největších měst, tj. nad 7 000 obyvatel, vyhlašovatelé přivítali město Vimperk, Český Krumlov a Písek. A stejně, jako v nejmenší kategorii, i zde byli matadoři soutěže - oproti loňskému ročníku si pořadí prohodila města Český Krumlov a Písek, jedničkou zůstalo město Vimperk.

 

V soutěži Jihočeský okresní odpadový přebor 2017 vyhlásili pořadatelé tyto vítěze: v okrese České Budějovice Horní Kněžeklady, Pištín a Žimutice, v okrese Český Krumlov Bohdalovice, Mirkovice a Přední Výtoň, za Jindřichohradecký okres Drunče, Vícemil a Horní Pěna, v okrese Písek Cerhonice, Boudy a Olešná, za okres Prachatice Kvildu, Stožec a Nové Hutě, v okrese Strakonice Úlehle, Droužetice a Přešťovice a v posledním Táborském okrese Roudná, Nasavrky a Vlčeves.

 

Na konci léta ještě pořadatelé těchto soutěží vyhlásili nultý ročník nové soutěže Čistá nádoba. Všech 575 oslovených obcí a měst mělo možnost zaslat fotografii sběrového hnízda na tříděný odpad a ukázat, jak moc se o tyto barevné nádoby starají. Došlé obrázky oznámkovali, jako ve škole, zástupci pořadatelů a organizační agentury a vzešlo z nich 5 nejlepších „řádných“ hospodářů: obce Hrazany, Omlenice, Plavsko, Dráchov a město Jindřichův Hradec. Protože o soutěž byl velký zájem, bude pokračovat i v příštím roce.

 

Kontakt

EKO-KOM, a.s.

Lucie Müllerová, tisková mluvčí
E-mail:
mullerova@ekokom.cz
Telefon: +420 602 186 205