| OBECNÍ ÚŘAD HAMRY

Chybné voláníChybné volání

Doporučujeme

Krajský úřad Plzeňského kraje
Krajský úřad Plzeňského kraje
Mikroregion Šumava Západ
Mikroregion Šumava Západ
Svaz obcí Národního parku Šumava
Svaz obcí Národního parku Šumava
EPUSA - Elektronický portál územních samospráv
Elektronický portál územních samospráv
Informační server ŠumavaNet.CZ - regionální informace
ŠumavaNet.CZ - informace o regionu

Prasečí chřipka - informace  

 


Prasečí chřipka a Vy


Otázky a odpovědi zpracované na základě materiálu CDC Atlanta


 


Co je prasečí chřipka?


Prasečí chřipka je respirační onemocnění u prasat způsobené virem chřipky typu A, které u nich často propuká. Lidé za normálních okolností touto nemocí neonemocní, ale k nakažení lidí může dojít a stává se to. V minulosti byl zaznamenán přenos viru prasečí chřipky z člověka na člověka, ale přenos se omezil na max. tři lidi. 


Existují ve Spojených státech případy lidí nakažených prasečí chřipkou?


Na přelomu března a dubna 2009 byly poprvé zaznamenány případy lidí nakažených virem prasečí chřipky typu A (H1N1) v jižní Kalifornii a nedaleko od San Antonia v Texasu. V dalších státech USA stejně jako na mezinárodní úrovni byly případy nakažení taktéž monitorovány. Aktualizovaný seznam potvrzených případů nakažení prasečí chřipkou je k nalezení na stránkách Centra pro kontrolu šíření nemocí (CDC) na http://www.cdc.gov/swineflu/investigation.htm; regionální a vládní zdravotní agentury přitom spolupracují na společném vyšetřování situace.


Je prasečí chřipka přenosná nemocí?


Centrum pro kontrolu šíření nemocí určilo, že prasečí chřipka typu A je nakažlivá a přenáší se z člověka na člověka. Přesto v tuto chvíli přesně nelze definovat, jak jednoduše je virus mezi lidmi přenositelný.


Jaké jsou příznaky a symptomy prasečí chřipky u lidí?


Syptomy prasečí chřipky u lidí jsou obdobné jako syptomy klasické lidské chřipky a zahrnují horečku, kašel, bolesti v krku, bolesti svalů a hlavy, zimnici či únavu. Někteří lidé také uváděli průjem a zvracení. V minulosti byla v souvislosti s nákazou prasečí chřipky u lidí zaznamenána vážná onemocnění (zápal plic a selhání dýchání) i úmrtí. Stejně jako sezónní chřipka i prasečí chřipka může způsobit zhoršení výchozího (původního) zdravotního stavu.


Jak se prasečí chřipka přenáší?


Předpokládá se, že přenos prasečí chřipky typu A (H1N1) probíhá stejným způsobem jako sezónní chřipka. Chřipkové viry se šíří z člověka na člověka především kýcháním nebo kašlem. Někdy se lidé mohou nakazit taktéž dotekem místa infikovaného virem a následného přenosu do úst nebo nosu.


Jak může člověk s chřipkou nakazit někoho dalšího?


Nakažení lidé mohou ostatní nakazit od prvního dne, než se symptomy projeví, až do sedmi a více dnů poté, co začnou být nemocní. Což znamená, že chřipku můžete na někoho přenést ještě předtím, než ji u sebe identifikujete, a stejně tak i při jejím průběhu.


Co bych měl(a) udělat, abych chřipku nedostal(a)?


První a nejdůležitější pravidlo je umývat si ruce. Snažte si udržet celkově dobrý zdravotní stav. Hodně spěte, buďte fyzicky aktivní, zvládejte stres, pijte hodně tekutin a jezte vyváženou stravu. Snažte se nedotýkat se ploch, které mi mohly být nakaženy virem. Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi.


Existují léky proti prasečí chřipce?


Ano. Centrum pro kontrolu šíření nemocí doporučuje užívat k léčbě i prevenci před onemocněním některým z virů prasečí chřipky oseltamivir or zanamivir. Protivirové léky se podávají na předpis (v podobě prášků, kapek nebo inhalačního přístroje) a bojují proti chřipce tak, že v těle zabraňují virům v jejich další reprodukci. Pokud onemocníte, léky vám průběh nemocí zmírní a rychleji se zotavíte. Taktéž zabraňují vážným komplikacím způsobených chřipkou. Pro účinnou léčbu je nutné nasadit léky ihned po onemocnění (během dvou dnů od začátku symptomů.


Jak dlouho může nakažený člověk šířit chřipku mezi ostatní?


Lidé nakažení prasečí chřipkou jsou potenciálními přenašeči po celou dobu příznaků nemoci a až sedm dnů následujících po vypuknutí nemoci. Děti, především mladšího věku, mohou být potenciálními přenašeči ještě delší dobu.


Jaké povrchy jsou nejvíce náchylné ke kontaminaci?


Bakterie se mohou šířit, kdy se člověk dotkne nějakého kontaminovaného místa a následně se dotkne očí, nosu či úst. Kapénky z kýchání a rýmy infikovaného člověka se pohybují vzduchem. Bakterie se tak přenesou ve chvíli, kdy se člověk dotkne takových kapének z povrchu jako je např. stůl a poté se bez toho, aniž by si umyl ruce, dotkne očí, úst či nosu.


Jak dlouho přežije virus mimo tělo?


Víme, že některé viry a bakterie mohou žít dvě i více hodin na površích jako jsou kavární stoly, dveřní kliky či stoly. Častá hygiena rukou pomůže snížit riziko nakažení z takových povrchů.


Co mohu udělat pro to, abych neonemocněl?


V tuto chvíli neexistuje žádné očkování proti prasečí chřipce. Existují však každodenní úkony, které mohou pomoci zabránit šíření bakterií, jenž způsobují nemoci dýchacích cest jako je chřipka:


·         Když kašlete či kýcháte, zakryjte si nos a ústa kapesníkem. Po použití vyhoďte kapesník do koše.


·         Umývejte si často ruce, především poté, co zakašlete, kýchnete či se vysmrkáte. Mýdla s přídavkem alkoholu jsou taktéž účinná.


·         Nedotýkejte se očí, nosu a úst. Bakterie se přenášejí skrze ně.


·         Pokuste se zamezit blízkému kontaktu s nemocnými lidmi.


·         Pokud chřipkou onemocníte, Centrum pro kontrolu šíření nemocí doporučuje, abyste zůstali doma a omezili kontakt s ostatními, které byste mohli ohrozit nákazou.


Jak můžeme nejlépe zabránit šíření viru skrz kašel a rýmu?


Pokud onemocníte, omezte na nejvyšší možnou míru kontakt s ostatními lidmi. Nechoďte do práce ani do školy. Když kýcháte či smrkáte, zakrývejte si ústa a nos kapesníkem. Můžete tak uchránit ostatní před nákazou. Použitý kapesník odhoďte po použití do odpadkového koše. Pak si umyjte ruce a čiňte tak pokaždé když zakýcháte nebo se vysmrkáte.


 


Jak si mám nejlépe umýt ruce, abych se nenakazil(a) chřipkou?


Časté mytí rukou Vás pomůže ochránit od bakterií. Používejte vodu s mýdlem nebo mýdlo s přídavkem alkoholu. Doporučujeme ruce umývat pod tekoucí teplou vodou 15 a 20 vteřin. Pokud nemáte k dispozici mýdlo s vodou, postačí ubrousky napuštěné látkami s přídavkem alkoholu nebo gelová sanitární mýdla. K dostání jsou v jakémkoli supermarketu či drogérii. Pokud použijete gel, vtírejte jej do kůže, dokud se úplně nevstřebá. Gel není třeba používat s vodou, samotný alkohol totiž bakterie zabíjí.  


Co mám udělat, když onemocním?


Pokud žijete v prostředí, kde byl odhalen výskyt prasečí chřipky a poznáte na sobě symptomy chřipky jako horečka, bolesti svalů, rýma, bolesti v krku, nevolnost, zvracení či průjem, měli byste kontaktovat svého lékaře, především, pokud máte podezření na prasečí chřipku. Váš lékař vám doporučí buď testy na chřipku nebo rovnou předepíše léky.


Pokud jste nemocní, zůstaňte doma a vyhněte se na nejvyšší možnou míru kontaktu s ostatními lidmi.  


Pokud onemocníte a rozpoznáte na sobě jakékoli z následujících varovných příznaků, vyhledejte rychlou ambulantní péči.


Pokud rozpoznáte následující varovné příznaky u dětí, je nutné IHNED vyhledat lékařskou pomoc:


·         Zrychlené či obtížné dýchaní


·         Namodralá barva kůže


·         Nedostatečný příjem tekutin


·         Neprobouzení či nedostatečná interakce


·         Dítě je natolik podrážděné, že se nechce ani nosit na rukou


·         Chřipkové příznaky se zlepší, ale pak se znovu vrátí s horečkou a horším kašlem


·         Při horečce se objeví vyrážka (flíčky)


Pokud rozpoznáte následující varovné příznaky u dospělých, je nutné IHNED vyhledat lékařskou pomoc:


·         Zrychlené či obtížné dýchaní


·         Bolest či tlak v oblasti hrudníku a břicha


·         Náhlé závratě


·         Zmatení


·         Vážné či vytrvalé zvracení


Jak vážná je nákaza prasečí chřipkou?


Stejně jako sezónní chřipka i prasečí chřipka se může individuálně lišit a může mít lehký i těžký průběh. Mezi rokem 2005 a lednem 2009 bylo ve Spojených státech odhaleno 12 případů nákazy lidí prasečí chřipkou, úmrtí však nebyla zaznamenána. Přesto může být nákaza prasečí chřipkou považována za vážnou. V září 1988 byla hospitalizována se zápalem plic způsobeným prasečí chřipkou předtím jinak naprosto zdravá 32letá těhotná žena z Wisconsinu, která o osm dní později zemřela. V roce 1976 se objevila nákaza ve Fort Dix v americkém státe New Jersey a způsobila vážné ohrožení zdraví u více než 200 lidí, jeden přitom zemřel. 


Mohu se nakazit prasečí chřipkou při konzumaci či přípravě vepřového masa?


Prasečí chřipka se nešíří potravinami. Virem prasečí chřipky se nemůžete nakazit při konzumaci či přípravě vepřového masa či produktů z vepřového. Konzumace správně tepelně opracovaného vepřového masa je bezpečné. 


 


Klíčová fakta k prasečí chřipce (Swine Flu)


 


Otázky a odpovědi zpracované na základě materiálu CDC Atlanta


Prasečí chřipka


 


Co je prasečí chřipka?


Prasečí chřipka je respirační onemocnění prasat, které způsobuje chřipkový virus typu A a pravidelně napadá prasata. Tento virus způsobuje u prasat vysokou nemocnost ale nízkou úmrtnost. Může se objevovat mezi vepři v průběhu celého roku, ale v nejvyšší míře propuká ke konci podzimu a v zimních měsících, podobně jako u lidí. Klasický virus prasečí chřipky (chřipkový virus typu A H1N1) byl poprvé u prasat izolován v roce 1930.


Kolik druhů virů prasečí chřipky existuje?


Podobně jako všechny chřipkové viry i virus prasečí chřipky se stále mění. Prasata se mohou nakazit virem ptačí i lidské chřipky stejně jako virem prasečí chřipky. Pokud chřipkový virus jiného původu napadne prasata, může se tento virus změnit a vznikne nový virus, který je směsicí virů prasečí, lidské a/nebo ptačí chřipky. V minulosti se objevily různé druhy virů prasečí chřipky. V současnosti existují čtyři hlavní poddruhy chřipkového viru typu A, které se izolovaly u prasat: H1N1, H1N2, H3N2 a H3N1. Většina virů, které se nedávno objevily jsou však typu H1N1.

Výskyt prasečí chřipky u lidí


Mohou se lidé nakazit prasečí chřipkou?


Prasečí chřipka se obvykle u lidí neobjevuje. Sporadicky se však několik případů nakažení prasečí chřipkou u lidí již objevilo. Nejčastěji tomu je v případě, kdy je člověk v přímém styku s prasaty (např. děti v blízkosti prasat při trzích a výstavách nebo zaměstnanci v chovu prasat). Např. vypuknutí jasné prasečí chřipky v roce 1988 v americkém státě Wisconsin vedlo k několikanásobné nákaze u lidí a ačkoliv se nákaza mezi lidmi dále nerozšířila, byla objevena přítomnost protilátky, která dokazovala přenos viru mezi nakaženým pacientem a zdravotnickým pracovníkem, který s nimi byl v úzkém kontaktu. 


Jak častá je nákaza prasečí chřipkou u lidí?


V minulosti obdrželo americké Centrum pro kontrolu šíření nemocí (CDC – Centre for Disease Control) zprávy o jednom nakaženém pacientu virem prasečí chřipky obvykle jednou za jeden až dva roky, ale v období mezi prosincem 2005 a únorem 2009 bylo hlášeno 12 případů nákazy prasečí chřipkou u lidí.


 


Jaké má prasečí chřipka u lidí symptomy?


Symptomy prasečí chřipky se u nakažených lidí podobají symptomům obvyklé lidské sezónní chřipky a patří mezi ně horečka, letargie, nechutenství a kašel. U některých lidí nakažených prasečí chřipkou se také objevila rýma, škrábání v krku, nevolnost, zvracení a průjem.


Mohou se lidé nakazit prasečí chřipkou po požití vepřového masa?


Ne. Virus ptačí chřipky se nepřenáší potravinami. Nelze se nakazit prasečí chřipkou požitím vepřového či výrobků z vepřového masa. Požívání řádně zpracovaného a upraveného masa a vepřových výrobků je bezpečné. Tepelná úprava masa zabíjí virus prasečí chřipky již při teplotě 64 °C stejně jako u jiných bakterií a virů.


Jak se virus prasečí chřipky šíří?


Chřipkový virus se může přenést přímo z prasat na člověka a z člověka na prasata. K přenosu chřipkového viru z prasat na člověka dojde nejčastěji pokud je člověk v blízkosti nakažených prasat, např. na prasečích farmách či výstavách a trzích s domácími zvířaty. Stejně tak může dojít i k přenosu viru prasečí chřipky z člověka na člověka. Zřejmě to probíhá stejným způsobem jako u přenosu sezónní chřipky u lidí, tj. jedná se především o přenos z osoby na osobu prostřednictvím kašle či kýcháním nakažených osob. Lidé se také mohou nakazit, pokud se dotknou předmětu s chřipkovým virem a poté se dotknou svých rtů či nosu.


Co víme o přenosu prasečí chřipky z člověka na člověka?


V září roku 1988 byl doposud zdravá 32letá žena hospitalizována se zápalem plic a o osm dní později zemřela. Byl objeven virus prasečí chřipky H1N1. Zjistilo se, že čtyři dny před tím, než žena onemocněla, navštívila venkovskou výstavu prasat, kde byla mezi prasaty rozšířena nemoc chřipkového typu.


V následných studiích bylo zjištěno u 76% vystavovatelů přítomnost protilátky na nákazu prasečí chřipkou, ale v této skupině se dále žádné závažné onemocnění neobjevilo. Další studie vyslovují domněnku, že jeden ze tří zdravotnických pracovníků, kteří byli v kontaktu s nakaženou pacientkou, měl lehké onemocnění chřipkového typu s přítomností protilátky vůči nákaze prasečí chřipkou.


Jak probíhá diagnóza lidí nakažených virem prasečí chřipky?


K zjištění nákazy virem prasečí chřipky typu A je obecně zapotřebí provést odebrání vzorku z dýchacích cest , a to během čtyř až pěti dnů po začátku onemocnění (tj. v období, kdy je nakažená osoba nejvíce náchylná k šíření viru kolem sebe). Některé osoby, především děti, však mohou šířit virus až po dobu deseti dnů, i déle. Konkrétní identifikace viru prasečí chřipky typu A vyžaduje zaslání vzorku k laboratorním testům.


 


Jaké léky jsou k dispozici pro léčbu nákazy prasečí chřipkou u lidí?


K léčbě chřipky existují čtyři druhy antivirových léčiv, které mají v USA licenci: amantadin, rimantadin, oseltamivir a zanamivir. Zatímco většina virů prasečí chřipky reaguje na všechna čtyři uvedená léčiva, nejnovější virus, které se vyskytl u lidí, je resistentní vůči amantadinu a rimantadinu. V současnosti doporučuje používat při prevenci či již během léčby nákazy oseltamivir (Tamilu) nebo zanamivir(Relenza).


Jaké další případy ptačí chřipky se objevily?


Asi nejznámější je vypuknutí prasečí chřipky mezi vojáky ve Fort Dix v americkém státě New Jersey v roce 1976. Virus způsobil onemocnění, které bylo po rentgenovém vyšetření označeno jako zápal plic, u nejméně čtyř vojáků a také jedno úmrtí. Všichni uvedení byli před tím zdrávi. K přenosu viru došlo po blízkém kontaktu v prostředí základního výcviku a omezeně se přenesl i mimo výcvikovou skupinu. Předpokládá se, že virus ještě obíhal po dobu cca jednoho měsíce a pak zmizel. Původce viru, přesný čas jeho výskytu ve Fort Dix a faktory, které zamezily jeho šíření a další existenci, nejsou známy. Výskyt nákazy ve Fort Dix mohl způsobit výskyt zvířecího viru u stresované lidské populace, která žije v blízkém kontaktu v přeplněných budovách během zimy. Virus prasečí chřipky typu A, který byl detekován ve Forst Dix, byl nazván A/New Jersey/76 (Hsw1N1).


Je virus prasečí chřipky H1N1 stejný jako virus lidské chřipky H1N1?


Ne. Virus prasečí chřipky H1N1 se antigenně velmi odlišuje od viru lidské chřipky H1N1 a z toho důvodu vakcíny na lidskou sezónní chřipku neochrání proti nákaze virem prasečí chřipky H1N1.


 


Výskyt prasečí chřipky u prasat


 


Jak se šíří prasečí chřipka mezi prasaty?


Předpokládá se, že virus prasečí chřipky se nejčastěji šíří blízkým kontaktem mezi prasaty a  pravděpodobně z  kontaminovaných objektů, které se pohybují mezi nakaženými a nenakaženými prasaty. U chovů prasat se stálým výskytem nákazy prasečí chřipky a chovů, které jsou očkované proti této nákaze, se může nákaza objevit sporadicky nebo může vykazovat mírné či žádné symptomy nákazy.


Jaké jsou příznaky nákazy prasečí chřipky u prasat?


Mezi příznaky nákazy virem prasečí chřipky u prasat patří náhlá horečka, kašel (chrchlání), slzící oči či rýma, kýchání, potíže s dechem, zarudlé oči či jejich zanícení, nechutenství.


Jak častý je výskyt prasečí chřipky mezi prasaty?


Viry prasečí chřipky H1N1 a H3N2 jsou v prasečí populaci v USA endemické a jejich výskyt je poměrně běžný a rutinně zvládaný. Nákazy mezi prasaty se obvykle objevují ve studených zimních měsících (konec podzimu a zima) a někdy také v případě, kdy se náchylný chov prasat rozšíří o nové kusy. Studie ukázaly, že virus prasečí chřipky H1N1 se obvykle vyskytuje v prasečí populaci po celém světě, přičemž 25% zvířat vykazuje přítomnost protilátek vůči infekci. Studie v USA také prokázaly přítomnost protilátek vůči infekci H1N1 ve 30% prasečí populace. Např. 51% prasat v severní části středních USA prokazují přítomnost antilátek vůči infekci H1N1. Nákaza u lidí virem prasečí chřipky H1N1 se objevuje zřídka. V současné době není znám způsob, jak odlišit protilátky u prasat vyvolané očkovací látkou proti chřipce od protilátek vyvolaných nákazou virem prasečí chřipky H1N1.


Je známo, že viry prasečí chřipky H1N1 se objevují u prasečí populace již od roku 1930, zatímco virus H3N2 byl objeven u prasat v USA až v roce 1998. Tímto virem se prasata původně nakazila od lidí. Stávající virus prasečí chřipky H3N2 je blízký příbuzný viru lidské chřipky H3N2.


Existuje očkování proti prasečí chřipce?


Existují očkovací látky, které se aplikují prasatům proti nákaze prasečí chřipkou. Neexistuje ale vakcína, které by zabránila nákaze u lidí. Případné očkování proti sezónní chřipce pravděpodobně poskytne částečnou ochranu proti viru prasečí chřipky H3N2, ale nikoli proti viru prasečí chřipky H1N1.


 


 


Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166


Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz


Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Obecní úřad Hamry | Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ