| OBECNÍ ÚŘAD SRNÍ

Chybné voláníChybné volání

Odstávky elektřiny

Doporučujeme

Krajský úřad Plzeňského kraje
Krajský úřad Plzeňského kraje
Mikroregion Šumava Západ
Mikroregion Šumava Západ
Informační server ŠumavaNet.CZ - regionální informace
ŠumavaNet.CZ - informace o regionu
Nadace Agrofert

OZV 3/2001 Shromažďování a manipulace s odpady

Obecně závazná vyhláška Obce Srní č. 3/2001

o stanovení systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů, včetně systému nakládání se stavebním odpadem

 

 

Zastupitelstvo obce Srní vydává dne 10.12. 2001 v souladu s ustanovením § 17 odst. 2 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, a podle § 84 odst. 2. písm. i) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s ustanovením § 10 písm.a) téhož zákona, tuto obecně závaznou vyhlášku (dále jen “vyhláška”):

 

 

Čl. 1

Úvodní ustanovení

Tato vyhláška stanoví:

a) systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání, a odstraňování komunálního odpadu, vznikajícího na území obce (dále jen systém),

b) systém nakládání se stavebním odpadem.

 

 

Čl. 2

Závaznost vyhlášky

  1. Tato vyhláška je závazná pro všechny fyzické osoby, které mají na území obce Srní trvalý pobyt a dále pak pro všechny fyzické osoby, které mají na území obce Srní ve vlastnictví byt, stavbu určenou nebo sloužící k individuální rekreaci ve které není hlášena k trvalému pobytu žádná fyzická osoba a pro další fyzické osoby, které se na území obce Srní zdržují.
  2. Ustanovení této vyhlášky se přiměřeně vztahují též na původce odpadů, se kterými obec uzavřela smlouvu dle zákona o odpadech1), viz příloha č. 3

 

 

Čl. 3

Základní pojmy

  1. Odpad2) je každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit a přísluší do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 zákona o
  2. odpadech6).

  3. Komunální odpad3) je veškerý odpad vznikající na území obce při činnosti fyzických osob, s výjimkou odpadů vznikajících u právnických osob nebo fyzických osob oprávněných k podnikání.
  4. Nebezpečný odpad4) je odpad uvedený v Seznamu nebezpečných odpadů5) a jakýkoliv jiný odpad vykazující jednu nebo více nebezpečných vlastností uvedených v příloze 2 zákona o odpadech6). Jedná se například o: upotřebené oleje, elektrické akumulátory, galvanické články a baterie, výbojky a zářivky, chladničky, zbytky barev a rozpouštědel, kyseliny, louhy, zbytky spotřební chemie, pesticidy, herbicidy, léky.
  5. Zbytkový odpad je složka komunálního odpadu, která vznikla po vytřídění např. plastů, papíru, skla, kovového odpadu, dřeva, biologického odpadu, objemného odpadu a nebezpečných složek komunálního odpadu.
  6. Objemný odpad je takový komunální odpad, který se svými rozměry nebo charakterem nedá zařadit mezi odpad zbytkový např. pneumatiky, nábytek, koberce, sporáky, pračky apod.
  7. Stavební odpad je odpad vzniklý při stavební činnosti fyzických osob, které mají trvalý pobyt na katastrálním území obce nebo vlastní byt, stavbu určenou nebo sloužící k individuální rekreaci na katastrálním území obce. Podrobné členění stanovuje zvláštní právní předpis5).
  8. Původcem7) odpadu je právnická osoba při jejíž činnosti vznikají odpady, nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejíž podnikatelské činnosti vznikají odpady. Pro komunální odpady vznikající na území obce, které mají původ v činnosti fyzických osob se za původce považuje obec.
  9. Oprávněnou osobou8) je každá právnická nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která je oprávněna k nakládání s odpady podle zákona o odpadech6) nebo podle zvláštních právních předpisů9).
  10. Pověřená osoba je každá oprávněná osoba, která uzavřela s obcí smlouvu.
  11. Sběrná nádoba je uzavíratelná nádoba vyhovující hygienicky, esteticky a technicky zavedenému systému nakládání s komunálním odpadem (popelnice, kontejner, pytel s logem, odpadkový koš).
  12. Nakládání s odpady10) je jejich shromažďování, soustřeďování, sběr, výkup, třídění, přeprava a doprava, skladování, úprava, využívání a odstraňování.
  13. Vlastník objektu je fyzická nebo právnická osoba, která vlastní obytný nebo rekreační objekt, je jeho správcem nebo má k němu právo hospodaření.

 

 

 

Čl. 4

Nakládání s komunálním odpadem

1. Komunální odpad se třídí na následující složky:

a) papír a lepenka

b) sklo

c) plasty

d) kovy

e) velkoobjemový odpad

f) nebezpečný odpad

g) zbytkový odpad

h) další složky určené obcí

 

  1. Pro shromažďování a třídění komunálního odpadu jsou fyzickým osobám k dispozici tyto sběrné nádoby a sběrná místa:
  1. kontejnery (např. barevně označené sklolaminátové zvony) na tříděný odpad rozmístěné na veřejných prostranstvích, viz příloha č. 1 A
  2. papír – modré sklolaminátové zvony

    sklo – zelené sklolaminátové zvony

    plasty – žluté sklolaminátové zvony .

  3. kovový odpad bude odkládán 2 x ročně za parkovištěm vlevo od hangáru. Termín sběru bude vždy řádně a včas oznámen občanům na celém území obce způsobem v místě obvyklém.

c) odkládání nebezpečného odpadu 2x ročně v jeden den ve stanovených termínech. Místa a termíny obec vždy předem vyhlašuje způsobem v místě obvyklém. Na tyto místa lze odložit následující nebezpečné odpady, např.: olejové filtry, olověné akumulátory, výbojky, zářivky, textilní materiál /znečištěný org. škodlivinami/, staré nátěrové hmoty, obalový materiál znečištěný, odpadní oleje, monočlánky, televizory, lednice. Z těchto míst zajišťuje obec odvoz odpadu pověřenou osobou.

d) sběrné nádoby plechové nebo plastové o objemu 110, 120 a 1 100 litrů /popelnice, kontejnery, pytle a logem/ umístěné u jednotlivých nemovitostí určených k trvalému bydlení nebo určených k individuální rekreaci na zbytkový odpad. U nemovitostí nepřístupných pro svozové vozidlo pověřené osoby nebo u takových nemovitostí, kde se v zimě přístup těžko udržuje, jsou sběrné nádoby na zbytkový odpad umístěné na místech určených obcí. Sběr a přeprava zbytkového odpadu se provádí celoročně 1 x týdně a 1 x za 14 dní – viz příloha č. 1 B

  1. Všechny sběrné nádoby musí být zřetelně označeny druhem odpadu, který je možno do nich ukládat. Nádoby na zbytkový odpad musí být označeny známkou s četností svozu, kterou si fyzické osoby vyzvednou pro každý kalendářní rok na obecním úřadě.
  2.  

  3. Obec se stává původcem komunálního odpadu v okamžiku, kdy fyzická osoba odpady uloží na místě určeném touto obecně závaznou vyhláškou. Obec se současně stane vlastníkem těchto odpadů.

 

 

Čl. 5

Stanoviště sběrných nádob

1.Sběrné nádoby jsou trvale umístěny u jednotlivých nemovitostí a v den odvozu zbytkového odpadu je lze umísti na veřejné prostranství před objektem co nejblíže ke komunikaci tak, aby netvořily dopravní překážky.

2. Ve výjimečných případech je možno umístit trvale sběrné nádoby na veřejném prostranství pouze se souhlasem a za podmínek stanovených obcí.

3. Ostatní sběrné nádoby jsou umístěny na veřejných prostranstvích. Takto umístěné nádoby nesmí způsobovat hygienické nebo estetické závady, znemožňovat průchodnost chodníků a průjezdnost místních komunikací.

Čl. 6

Povinnosti fyzických osob

1. Fyzické osoby jsou povinny:

a) odkládat odpad pouze na místech k tomu určených a odpad odděleně shromažďovat, třídit a předávat k využití nebo odstranění podle systému stanoveného obcí,

b) umístit sběrné nádoby na zbytkový odpad v den sběru a přepravy na veřejné prostranství tak, aby byla umožněna snadná a bezpečná manipulace se sběrovými nádobami v době jejich vyprazdňování bez narušení plynulosti poskytované služby; zároveň sběrné nádoby umístit tak, aby neomezovaly ani neohrožovaly bezpečnosti chodců a silničního provozu, nenarušovaly čistotu a pořádek v obci.

c) umísťovat sběrné nádoby na veřejné prostranství jen na den svozu odpadů; po odvozu odpadu sběrné nádoby neprodleně odklidit z veřejného prostranství.

d) zajistit údržbu sběrných nádob, jejichž jsou vlastníky,

e) sběrné nádoby plnit pouze tak, aby se daly jejich kryty uzavřít a odpad z nich při manipulaci nevypadával,

f) udržovat nejbližší okolí a stanoviště sběrných nádob v čistotě,

g) označit sběrnou nádobu na zbytkový odpad známkou s četností svozu, která má platnost jeden kalendářní rok a kterou si fyzické osoby vyzvednou na obecním úřadě,

h) nebezpečný odpad soustřeďovat na místech a jen v termínech určených obcí.

 

2. Zakazuje se:

a) odkládat odpad mimo sběrné nádoby a znečišťovat okolí sběrných nádob,

  1. odkládat odpad do nádob poškozených, které nejdou z důvodu poškození vyprázdnit svozovým vozidlem nebo ze kterých by z důvodu poškození odpad vypadával,

c) ukládat do sběrných nádob na zbytkový odpad žhavý popel, zeminu, stavební suť, uhynulá zvířata,

tekuté odpady qa všechny odpady, které se podle systému stanoveném obcí třídí,

d) zapalovat obsah sběrných nádob,

e) poškozovat sběrné nádoby a používat je k vylepování plakátů či značení spreji,

f) ukládat komunální odpad do sběrné nádoby, kterou fyzická osoba není oprávněna užívat,

g) pálit odpady na otevřeném ohni a v topeništích, která nejsou přímo určena ke spalování odpadů.

 

 

Čl. 7

Povinnosti vlastníků objektů

Vlastníci objektu jsou povinni:

a) zajistit u oprávněné osoby dostatečný objem sběrných nádob na zbytkový odpad a potřebnou četnost sběru a přepravy odpadu,

b) určit po dohodě s obcí stálé stanoviště sběrných nádob, pokud jsou tyto umístěny na
veřejném prostranství.,

c) udržovat čistotu a pořádek na stálém stanovišti sběrných nádob.

 

 

Čl. 8

Nakládání se stavebním odpadem

1. Stavební odpad vzniklý při stavební činnosti nelze obecně využívat na jakékoliv terénní

úpravy a rekultivace, zpevnění cest, apod. s výjimkou vytěžené nekontaminované zeminy.

2. Stavební odpad vzniklý při stavební činnosti fyzických osob, právnických osob a fyzických

osob oprávněných k podnikání musí být ukládán do rozměrově vhodných kontejnerů

oprávněné osoby,které budou odvezeny k odstranění na náklady toho, komu stavební odpad

vznikl. Tímto se nevylučuje možnost zajistit si odvoz tohoto odpadu a uložení na řízené

skládky vlastními prostředky, popř. jiným způsobem.

3. Vyvážení naplněných kontejnerů je nutno realizovat bezodkladně tak, aby nedocházelo

k nepříznivému estetickému ani hygienickému dopadu na prostředí v obci.

 

4.Fyzická osoba, která produkuje stavební odpad, je povinna tento odpad třídit a nabídnout k  využití provozovateli zařízení na úpravu stavebního odpadu. Netříděný směsný stavební odpad je nutno odstranit na povolené skládce.

 

 

Čl. 9

Kontrolní činnost

Kontrolní činnost při nakládání s komunálním odpadem a stavebním odpadem na území obce Srní provádí obecní úřad prostřednictvím stavebního a kontrolního výboru.

 

 

Čl. 10

Sankce

Porušení povinností stanovených touto obecně závaznou vyhláškou bude postihováno dle platných právních předpisů11).

 

Čl. 11

Ostatní ustanovení

Příloha č. 2

 

 

Čl. 12

Zrušovací ustanovení

Dnem účinnosti této vyhlášky se ruší obecně závazná vyhláška Obce Srní č. 1/1998 ze dne15.4. 1998 o nakládání s odpady na území obce.

 

 

Čl. 13

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dne 1. ledna 2002

 

 

 

 

 

 

 

…………………………………. ………………………………..

starosta místostarosta

 

 

 

Vyvěšeno dne: Sejmuto dne:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1) § 17 odst. 5) zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů

2) § 3 odst. 1 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů

3) § 4 písm. b) zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů

4) § 4 písm a) zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů

5) Vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 381/2001 Sb., kterou se stanoví Katalog odpadů, Seznam nebezpečných odpadů

a seznamy odpadů a států pro účely vývozu, dovozu a tranzitu odpadů a postup při udělování souhlasu k vývozu, dovozu a

tranzitu odpadů (Katalog odpadů).

6) zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů

7) § 4 písm p) zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů

8) § 4 písm r) zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů

9) Například Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, zákon č.

513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 138/1973 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zákon

č. 309/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

10) § 4 písm d) zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů

11) Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů

 

 

 

 

 

 

 

Příloha č. 1

A

Kontejnery na separovaný odpad (plast, sklo a papír) umístit následovně:

  • 3 ks za hotelem Šumava u ubytovny ZKD (sklo, plast, papír)
  • 2 ks před hasičskou zbrojnicí – na rohu panelové cesty (sklo, plast)
  • 1 ks u obchodu ZKD (plast)
  • 3 ks pro hotely SHD KOMES a.s. Most – u hotelu Srní (sklo, plast, papír)
  • 3 ks pro občany osady Vydra – u parkoviště hotelu Vydra (sklo,plast, papír)
  • 2 ks pro občany osady Mechov – na odbočce směrem Růženka (sklo, plast)
  • 2 ks Staré Srní – před Vendlem – chatičky (sklo, plast)
  • 2 ks Rokyta – u parkoviště SNP (plast)
  • 1 ks ubytovna Havlíček (papír)
  • Údolí – budou využívat nádoby v obci Srní

 

Ostatní nařízení :

Komunikace, které se v zimě těžko udržuje a v létě je těžko přístupné pro vozidlo odvážející odpad, budou nádoby a pytle na vlastní náklady těchto občanů celý rok přistavovat ke komunikacím, a to :

Údolí – sběrné místo na výjezdu k tzv. “21” – Mír

Sedlo – sběrné místo hráz nádrže

Mechov – sběrné místo kanál – na mostek silnice směr Prášily (Berg, Vágner, Velfl, Valeš)

Staré Srní – sběrné místo – Šebelík, Pešek – otočka pod Forwardem

- před Havlíčkem

Chatičky Solo, 11 RD za hotelem Srní, Jiříkovi – sběrné místo u bazénu SHD

Hrádky – Kamenný dům, Zielinová, atd. –sběrné místo výjezd z hlavní komunikace na

Hrádky

Rokyta – plavební kanál – OVS Plzeň, Prouzová, atd. – sběrné místo - k mostu přes plavební

kanál,ostatní na výjezd k expozici SNP mimo hotelu Antýgl. Ten bude popelnice

vynášet na silnici u kanálu + Valášek a další (sezónně).

B

Nádoby (popelnice) pro osoby bydlící na samotách – budou používat pytlů s logem firmy odvážející odpad.

Jedná se o následující lokality :

Údolí – sběrné místo u “21” - RD na svazích - MUDr. Liška, Liškařová, Soukup

Mechov – sběr.místo u silnice (Valach) - RD v lese – Skoumal, Babinský,

Mechov – kanál – k hlavní komunikaci – Vágnerovna a další

Srní – okolí vodojemu – místo pro soustředění na parkovišti před Keilou – Potůček, Vebr

a další

Srní – chatičky Solo , Jiříkovi st.

Hrádky – Zielinová

 

 

 

strana 2

Rokyta – objekty pro individuální rekreaci

Tyto si převezmou na OÚ pytle s logem “Rumpold”, a to:

  1. trvale hlášení občané – do výše uhrazeného poplatku
  2. vlastníci bytů a staveb určených k individuální rekreaci, kteří nejsou v obci trvale hlášeni, obdrží 5 ks /osobu/ rok, zbylá částka bude využita na úhradu sběru a odvozu tříděného odpadu, kterého mohou využívat. Ti, kteří se rozhodnou po dohodě s OÚ pro nádobu 110 l na zbytkový odpad místo pytlů, uhradí poplatek za svoz SKO 500,- Kč a poplatek za službu ve výši ceny nádoby na vývoz (rok).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příloha č. 2

Ostatní ujednání

 

Právnické a fyzické osoby podnikající v obci Srní jako původci odpadu, jsou odpovědni za zneškodňování odpadu.

1. Zneškodňování odpadu prostřednictvím smluvního vztahu s obcí, jako vlastníkem odpadu,

za sjednanou cenu.

  1. Zneškodňování je možné prostřednictvím organizace zabývající se odvozem a likvidací
  2. SKO. V těchto případech je povinnost předložit obecnímu úřadu doklad o zneškodnění do 30.6. a 31.12. daného roku.

  3. Fyzické osobě oprávněné k podnikání , nebo právnické osobě, která využívá systému

zavedeného v obci pro nakládání s komunálním odpadem bez písemné smlouvy s obcí, nebo která nemá zajištěno využití nebo odstraňování odpadů v souladu se zákonem, bude dle paragrafu 66 zákona č. 185/2001 Sb. uložena pokuta do výše 300.000.- Kč.

Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Obecní úřad Srní | Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ