Železná Ruda

Horské město Železná Ruda leží v nadmořské výšce 754m, v údolí říčky Řezné a ze všech stran je lemováno horskými vrcholy.

Svojí polohou vytváří Železná Ruda ideální podmínky pro jak pro zimní a letní turistiku, tak i pro relaxaci.

Železnorudsko je v současnosti nejvýznamnějším střediskem turistického ruchu. V posledních letech zaznamenává velký rozvoj v oblasti služeb. Díky své velmi výhodné poloze nedaleko hranic s Německem představuje skvělé místo pro poznávání Šumavy a Bavorského lesa.  Množství turistických a cykloturistických tras, upravených běžeckých stop a bezprostřední dostupnost kvalitních lyžařských areálů dělají z města a okolí ráj pro sportovce. V regionu jsou k dispozici tři turistické přechody do Bavorska (Gsenget, Ferdinandovo údolí, Ostrý), jeden silniční a železniční. Velké území umožňuje rozptýlení návštěvníků tak, že nedochází k přetížení jednotlivých turistický cílů,  jako je tomu v jiných lokalitách Šumavy.

Železnorudsko pak poskytuje turistům i sportovcům kvalitní zázemí - množství hotelů, penzionů, apartmánů, restaurací i obchodů. Velkou výhodu představuje i kvalitní vlakové a autobusové spojení na Klatovy, Plzeň a Prahu a také spojení s Bavorskem. 

K nejvyhledávanějším turistickým cílům patří Bílá strž, Černé jezero, Čertovo jezero, Jezero Laka,  Malé a Velké javorské jezero, šumavské slatě, Velký a Malý Javor, Falkenstein, Pancíř - rozhledna, Špičák - rozhledna, Můstek, Prenet. Oblíbeným cílem je Brčálnické údolí, oblast Suchých studánek, pramen řeky Křemelné a Jedlová. Zvláště u cyklistů je pak oblíbený výlet na Zhůří a úžasné meandry řeky Křemelné. Výhled z Hadího vrchu je neopakovatelný!

Železná Ruda je místo pro klidnou dovolenou.

Na našem FACEBOOKU najdete náměty na výlety do širokého okolí, jak na naší straně Šumavy, tak u našich sousedů. Rádi Vám s výlety poradíme. Šumavu máme na kolech projetou od Vyššího Brodu až po Všerubský průsmyk. Mnohdy (častěji) cestou necestou. U našich sousedů jsou rovněž nevyčerpatelné možnosti výletů. Výhodou jsou tři pěší přechody v blízkosti Železné Rudy (Ferdinandovo údolí, Gsenget, Ostrý). Přímo v Železné Rudě je silniční a vlakový přejezd. Kombinace výletů s vlakem je naprosto ideální. To Vám nenabídne žádná jiná lokalita na Šumavě.