SRNÍ A OKOLÍ : HISTORIE, SOUČASNOST

Cesta: Titulní stránka > Historie, současnost

Historie, současnost

Historie, památky

Obec byla založena dřevaři počátkem 18. století, se kterými byla sepsána smlouva o odprodeji pozemků. Jméno Srní dostala obec údajně podle toho, že se zde zdržovalo velké množství srnčí zvěře. Typickou šumavskou architekturu zde představují dochované horské roubené chalupy postavené na kamenné podezdívce se stěnami chráněnými šindelem.

Také nejvýznamnější stavební památka kostel Nejsvětější Trojice má stěny částečně kryty šindelem. Byl postaven v letech 1804  až 1805 místo původního dřevěného kostelíka z roku 1788.

Na dosud dochované Klostermannově chalupě často pobýval u příbuzných spisovatel Karel Klostemann, který je známý velkou láskou k Šumavě. Srní a jeho okolí se tak stalo dějištěm některých jeho povídek a románů.

Délka kanálu je 14,4 km, spojnice Vydry a Křemelné pro plavení dřeva obchází nesplavnou část Vydry.
Místo Hauswaldské kaple nedaleko Srní je opět přístupné i pro postižené občany přicházející, či přijíždějící na invalidním vozíku s vírou v uzdravení, tak aby byl dovršen onen zázrak, ke kterému sem v minulosti přicházeli lidé.
V Rechli vede přes Vydru unikátní 72 metrů dlouhý dřevěný hradlový most. Je věrnou replikou bývalého historického mostu.

Historické články, pověsti,…

Šumavské lesy jsou už jenom pouhým zbytkem pohraničního pralesa od nepaměti nazývaného Královský hvozd…
Vojenský střet ve Zhůří byl největším bojovým konfliktem americké a německé armády v oblasti horní Šumavy. V těžkém boji padlo deset Američanů.
Voroplavba měla na jihozápadě Čech téměř tisíciletou tradici.

Historické fotografie

Současnost

V současné době je Srní oblíbené rekreační středisko s možností ubytování v hotelech či soukromí.

V okolí Srní jsou výborné podmínky pro pěší turistiku i milovníky jízdních kol. V zimním období se dá využít sjezdovek na svazích Spáleného a Sedelského vrchu nebo je možné se vydat na některou z běžeckých tras.

Srní a okolí zaujalo i filmaře. Byla zde natočena filmová trilogie s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem od režiséra Václava Gajera.

Současné fotografie

Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Srní
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ