KVILDA A OKOLÍ : VLAJKA PRO TIBET 2021

 Znak obce Srní

Vlajka pro Tibet 2021

Již v r. 821 podepsali vládnoucí představitelé Číny a Tibetu mírovou smlouvu; ....,,vše na východě je zemí velké Číny a vše na západě je bez všech pochybností zemí velkého Tibetu. Od nynějška žádná strana nerozpoutá válku, ani nezmocní cizího území“.... O rok později byla tato slova vytesána do kamenného sloupu, který byl vztyčen před čínským císařským palácem a chrámem Džókhang ve Lhase. Kamenný sloup doring s mírovým poselstvím, které zároveň pevně stanovilo hranice mezi oběma zeměmi stojí i dnes, i když je obehnán zdí. Nejen pro Tibeťany se však stává tichým symbolem ztracené svobody.

V sobotu 10. března 2021 si připomeneme 62. výročí krvavého potlačení tibetského povstání čínskou armádou. K tomuto nejvýznamnějšímu novodobému výročí tibetského národa proběhla v celém světě i České republice akce vyjadřující solidaritu se zemí, kde jsou více jak padesát let porušována lidská práva a kde je neustále násilně potlačována svoboda a touha po národní svébytnosti. Celosvětová kampaň ,,Vlajka pro Tibet“ vznikla v polovině 90-tých let v západní Evropě a spolu s celoevropskými demonstracemi se stala jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu. Radnice v České republice se k této akci připojují od roku 1996. V loňském roce to bylo v ČR již 844 radnic, obcí a městských částí.

Mezi nimi již od r. 2000 i obec Kvilda s tím, že vlajku ve středu 10. března 2021 vyvěsíme.

Ptáte se proč? Vzpomeňte si na události roku 1939 nebo roku 1968 a odpověď naleznete mezi řádky.Václav Vostradovský /STAN/
starosta obce Kvilda


https://www.lungta.cz/2021/01/11/zapojte-se-do-kampane-vlajka-pro-tibet-2021/