Obsah stránky
Okolí, turistika
Okolí
Mokřad v horském sedle mezi Kvidou a Horskou Kvildou, vyhlídková věž s pěkným rohledem.
Na úpatí Černé Hory, necelých sedm kilometrů jižně od Kvildy se nachází symbolický pramen nejdelší české řeky Vltavy.
Pomník na převaděčské stezce nedaleko Kvildy, věnovaný Čechům i Němcům, kteří po roce 1948 pomáhali svobodomyslným občanům k útěku na Západ.
Zaniklá obec v těsné blízkosti česko-bavorské hranice. Nádherné panoramatické výhledy na Šumavu, Bavorský les a Alpy.
Vyhlídková plošina umožňuje si ještě lépe vychutnat jednu z nejkrásnějších šumavských panoramatických vyhlídek. DObře dostupné z Kvildy, Modravy, Filipovy Huti.
Velké rašelinné jezírko s plovoucími ostrůvky je největším svého druhu v Čechách. Krátká naučná stezka po povalovém chodníčku přes rašeliniště až na vyhlídkovou plošinu u jezírka.
Zaniklá osada Fürstenhut v nadmořské výšce 1024 m. Obnovený hřbitov a základy kostela, fungující restaurace. Křižovatka turistických tras.
Z vrcholku hory, pokryté kamenným mořem, je krásný pohled na Šumavu a Bavorský les.
7,5 km , Antýgl - Čeňkova pila, po červené turistické značce, pouze pro pěší.
Druhá nejvyšší hora Bavorského lesa. U chaty Waldschmidthaus, která stojí nedaleko vrcholu, je odbočka k vyhlídce na Roklanské jezero, nad nímž se tyčí Roklanská kaple.
Zaniklá obec Zhůří u Rejštejna (německy Haidl) se nachází při silnici z Rejštejna do Horské Kvildy.
Tipy pro pěší turistiku
Přírodně poznávací okruh Národní park + odbočka k Hájence Knížecí Pláně. Délka 8 km.
Na bavorské straně možno navštívit např. vrchol Siebensteinkopf se skalní skupinou Siebensteinfelsen (Sedmiskalí) a vodní nádrž Reschbachklause.
Nenáročný výlet podél vodního náhonu. Ideální procházka pro horké letní dny. Délka 3,5 až 4,5 km.
Na rozhlednu, Královský kámen, kolem kohoutího kříže do Úbislavi a zpět na Javorník.
Z Kvildy, Modravy či Filipovy Huti na jednu z nejkrásnějších šumavských vyhlídek
7,5 km , Antýgl - Čeňkova pila, po červené turistické značce, pouze pro pěší.
Přístup na stezku bude vzhledem ke klidovému území (zejména kvůli výskytu tetřeva hlušce) časově omezen pouze na letní období od 1. 7. do 30. 9.
Druhá nejvyšší hora Bavorského lesa. U chaty Waldschmidthaus, která stojí nedaleko vrcholu, je odbočka k vyhlídce na Roklanské jezero, nad nímž se tyčí Roklanská kaple.
Majestátný kamenný kužel Luzného 1373m je díky prázdninovým autobusovým linkám přístupný i méně výkonným turistům.
Charakteristický dvojvrchol Roklanu leží takřka na hranici na bavorské straně Šumavy. Z české strany k němu nevede žádná turistická cesta. Z využitím Zelených autobusů je však nyní snadno dostupný i z Kvildy.
Tipy pro cykloturistiku
Délka: 26 - 27 km, náročnost: pro cyklisty - středně obtížná. Pro pěší turisty náročná cesta, v letních měsících při provozu autobusových linek autobusu po NP možné absolvovat zpáteční část cesty autobusem.
Okolí
Pohoří Šumava dosahuje délky 110 kilometrů, šířky až 20 kilometrů a 35 km i se Šumavským podhůřím.
Národní park Bavorský les, Přírodní park Bavorský les. Na území České republiky, Německa a Rakouska se rozprostírá rozsáhlé zalesněné pohoří dříve nazývané Böhmerwald.
Na břehu Roklanského potoka stojí nemovitá kulturní památka, známá pila na rezonanční dříví.
Vedle dřevěné lesovny z roku 1804 byla r. 1856 postavena kamenná stavba. Místo známé z románu Karla Klostermanna Ze světa lesních samot.
Bývalá pila, nyní osada a dvě vodní elektrárny poblíž soutoku Vydry a Křemelné. Čeňkova Pila je vstupním místem do naučné stezky Povydří.
Poutní místo se studánkou údajně léčivé vody. Rodný dům Dr. Šimona Adlera, muzeum. Kostel sv. Vintíře.
Malá vodní elektrárna patří mezi nejvýznamnější technické památky na Šumavě
Farní a poutní kostel 7 km severovýchodně od Kašperských Hor je výraznou dominantou šumavského podhůří. Původně románsko gotická stavba byla v letech 1736 – 1739 radikálně přebudována a upravena do dnešní barokní podoby.
Místo Hauswaldské kaple nedaleko Srní je opět přístupné i pro postižené občany přicházející, či přijíždějící na invalidním vozíku s vírou v uzdravení, tak aby byl dovršen onen zázrak, ke kterému sem v minulosti přicházeli lidé.
Je typickou dominantou krajiny horního Pootaví. Vypíná se na lesnatém výběžku hory Žďánova asi 3 km severně od Kašperských Hor.
V Rechli vede přes Vydru unikátní 72 metrů dlouhý dřevěný hradlový most. Je věrnou replikou bývalého historického mostu.
Obnovené pozůstatky zbořeného kostela sv. Martina a pietně upravený zničený hřbitov
Jeden z nejstarších šumavských kostelů na vršku nad Otavou nedaleko Annína. Vzácné nástěnné malby ze 14. století. Barokní kostnice.
Největší expozice historických motocyklů v ČR. Některé vystavené exponáty jsou světovými unikáty.
Návštěvníci mají jedinečnou možnost pozorovat chování a život vlků přímo v jejich teritoriu, ve zcela přírodním, skoro tři hektary velkém výběhu, nad kterým vede téměř 300 metrů dlouhá, dřevěná lávka.
Hradiště z období 5.-7. století před Kristem, nedaleko Kašperských Hor. Po staletí lidé z okolí viděli v podivuhodném objektu sídlo obrů.
Latschenfilz s tajemnými jezírky Latschensee a Hintere Sulz patří k nejvýznamnějším rašeliništím v Národním parku Bavorský les.
Rokytská (Weitfällerská) slať je komplexem vrchovištních rašelinišť a 69 jezírek i zbytky Rokytské nádrže.
Vrchol s vyhlídkovou věží se nachází se 7 km jižně od Prášil. Známý cíl turistů a cykloturistů návštěvníkům nabízí za dobrého počasí nádherný výhled prakticky na celou Šumavu a Bavorský les i Alpy.
Staré stezky přes Šumavu nebyly významné jen z hlediska obchodu a cestování. V neposlední řadě plnily nezastupitelnou úlohu v oblasti pohybu myšlenek a výměny kulturních hodnot.
Venkovní soví voliéry se sovami žijícími v šumavských lesích. Areál umístěn ve starém lomu u obce Borová Lada.
Délka kanálu je 14,4 km, spojnice Vydry a Křemelné pro plavení dřeva obchází nesplavnou část Vydry.
Zaniklá obec poblíž Prášil. V současné době pouze pomník obětem 1. sv. války. Nádherné výhledy do údolí řeky Křemelné.
Rozhledna na vrcholu bývalého skokanského můstku, horolezecká stěna, k rozhledně vede lanová dráha.
Uměle vybudovaná vodní nádrž sloužila k navyšování stavu vody při plavení dřeva z okolních lesů. K jezírku se dostaneme pěšky i na kole.