KVILDA A OKOLÍ : Z KVILDY NA LUZNÝ V DOBĚ LETNÍCH PRÁZDNIN ZA HODINU CHŮZE (S VYUŽITÍM ZELENÝCH AUTOBUSŮ)

 Znak obce Srní

Z Kvildy na Luzný v době letních prázdnin za hodinu chůze (s využitím Zelených autobusů)

Majestátný kamenný kužel Luzného 1373 m, známý zejména tradičním pohledem od Březníku, je z české strany pro méně zdatné turisty prakticky nedosažitelným cílem. Nejkratší trasa z Modravy a zpět je dlouhá 36 km a i když se otevřením cesty Luzenským údolím zkrátí cca o 5 km, představuje namáhavou celodenní túru. Ale je tady řešení …

Trasa Zelených autobusů z Kvildy na Bučinu byla v roce 2012 prodloužena až ke státní hranici. Na německé straně lze přestoupit na bavorské autobusy, které na spoje z Kvildy na státní hranici na Bučině navazují. Odkazy na autobusové linky jsou uvedeny níže.

Pro pohodový turistický zážitek doporučuji použít prvního ranního spoje kolem osmé hodiny z Kvildy ke státní hranici na Bučině. Zhruba čtvrt hodiny po příjezdu navazuje na bavorské straně linka Finsterau-bus, s níž dojedete do zastávky Nationalparkzentrum Lusen. Tady přestoupíte na linku Lusen-bus, která vás dopraví do konečné zastávky Lusen, Waldhausreibe, (jinak také parkoviště pod Luzným). Odtud je východiště turistických cest k výstupu na Luzný.

Podle směrovek můžete zvolit buď letní cestu (Sommerweg) nebo zimní (Winterweg).

Letní cesta je o něco kratší, ale namáhavější. Vede nejprve po štěrkované cestě ke Skleněné arše, pak přímo na vrchol Luzného, v poslední fázi prudce stoupá přes balvany kamenného moře.

Zimní cesta je pohodlnější, vede až k chatě Lusenschutzhaus, odkud trvá výstup na vrchol asi 5 minut. Můžete se zde občerstvit, prodává se tady jídlo a nápoje. Oběma cestami trvá výstup cca 1 hodinu. Doporučuji použít jednu pro výstup a druhou pro návrat k parkovišti. Třetí variantou sestupu je sejít z vrcholu k historickým hraničním kamenům na Markfleckl a odtud pokračovat dolů po státní hranici k Modrému sloupu, od něj asi 2 km (také kolem Skleněné archy) zpět k parkovišti (cesta se pak prodlouží asi o 0,5 hodiny).

Při zpáteční cestě na Bučinu je třeba v Nationalparkzentrum opět přestoupit z autobusu Lusen-bus na Finsterau-bus. S návratem na parkoviště pod Luzným počítejte nejpozději do 17:00, abyste stihli poslední spoj, kterým se lze dostat po přestupu v Nationalparkzentrum Lusen na Bučinu a pak následně do Kvildy. Spojení si ověřte v níže uvedených jízdních řádech.

Ač autobusy na bavorské straně jezdí od poloviny května do konce října, návaznost na Zelené autobusy Kvilda – Bučina a zpět je možná, bohužel, jen v době letních prázdnin.

Autobusové linky:

Zelené autobusy Horská Kvilda – Kyilda – Bučina (jsou provozu denně, ale jezdí jen o letních prázdninách a začátku září). Jízdní řády zde... 

Autobusy na bavorské straně (jsou v provozu od poloviny května do konce října). Jízdní řády (jsou aktualizovány každoročně začátkem května) najdete na stránkách Ostbayernbus: http://www.ostbayernbus.de/ostbayernbus/view/angebot/buslinien/igelbusse.shtml

Z Bučiny vyjíždí Finsterau-bus, linka 6115 (Spiegelau - Nationalpark - Buchwald).
V Nationalparkzentrum Lusen přestup na Lusen-bus linka 7594 (Grafenau - Waldhäuser – Lusen)

Fotografie z vrcholu, přístupových cest a okolní přírody ve fotogalerii. 

Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ