KVILDA A OKOLÍ : Z KVILDY NA ROKLAN V DOBĚ LETNÍCH PRÁZDNIN ZA HODINU CHŮZE (S VYUŽITÍM ZELENÝCH AUTOBUSŮ)

 Znak obce Srní

Z Kvildy na Roklan v době letních prázdnin za hodinu chůze (s využitím Zelených autobusů)

Charakteristický dvojvrchol Roklanu (Grosser Rachel 1453 m a Kleiner Rachel 1399 m), vévodí Rokytecké slati a je dobře viditelný ze Zhůří, z Filipovy Huti a mnoha dalších míst v okolí Modravy. Leží takřka na hranici na bavorské straně Šumavy. Z české strany k němu nevede žádná turistická cesta a vzhledem k nepřístupným I. zónám NP Šumava je prakticky nedostupný. Ale je tady řešení …

Trasa Zelených autobusů z Kvildy na Bučinu byla v roce 2012 prodloužena až ke státní hranici. Na německé straně lze přestoupit na bavorské autobusy, které na spoje z Kvildy na státní hranici na Bučině navazují. Odkazy na autobusové linky a jsou uvedeny níže.

Pro pohodový turistický zážitek doporučuji použít prvního ranního spoje kolem osmé hodiny z Kvildy ke státní hranici na Bučině.

Zhruba čtvrt hodiny po příjezdu navazuje na bavorské straně linka Finsterau-bus, s níž dojedete na konečnou zastávku Spiegelau P+R. Zde přestoupíte na Rachel-bus, který vás odtud za 10 minut dopraví na malé lesní parkoviště Gfäll.

Z něho pak vyjdete po cestě s prudkým stoupáním zhruba za tři čtvrtě hodiny k chatě Waldschmidthaus ve výšce 1360 metrů (možnost občerstvení). Na vrchol Velkého Roklanu vystoupíte od chaty asi za 10 minut. Na vrcholové skále stojí kříž a je odtud nádherný rozhled na šumavské vrcholy od Ostrého a Velkého Javoru na severozápadě až k Třístoličníku na jihovýchodě. Impozantní pohled, zejména na podzim, je na Rokyteckou slať. Za teplotní inverze je také vidět alpské pásmo od Tottes Gebirge až k Zugspitze.

Pokud se nechcete vrátit stejnou cestou, doporučuji, za cenu prodloužení trasy, sestoupit na druhou stranu k Roklanské kapli (Rachelkaplle), která se v nadmořské výšce 1212 m tyčí nad hladinou Roklanského jezera. Původní kaple vyhořela, ale v roce 1972 byla ze dřeva znovu postavena. Od ní sestoupíte k zádumčivému ledovcovému Roklanskému jezeru, v němž se podle pověsti, přechovává zapuzená duše zlé zámecké paní z Rammelsbergu. Od jezera se podle směrovek dostanete asi za hodinu zpět na parkoviště Gfäll.

Rachel-bus do Spiegelau odtud sice odjíždí 2x za hodinu, ale okamžitý přípoj ve Spiegelau P+R na Finsterau-bus na Bučinu je jen u některých spojů. S návratem proto počítejte nejpozději do 16:30, abyste stihli poslední spoj, kterým se lze dostat po přestupu ve Spiegelau P+R na Bučinu a pak následně do Kvildy. Spojení si ověřte v níže uvedených jízdních řádech.

Ač autobusy na bavorské straně jezdí od poloviny května do konce října, návaznost na Zelené autobusy Kvilda – Bučina a zpět je možná, bohužel, jen v době letních prázdnin.

Autobusové linky:

Zelené autobusy Horská Kvilda – Kyilda – Bučina (jsou provozu denně, ale jezdí jen o letních prázdninách). Jízdní řády zde...

Autobusy na bavorské straně (jsou v provozu od poloviny května do konce října). Jízdní řády (jsou aktualizovány každoročně začátkem května) najdete na stránkách Ostbayernbus: http://www.ostbayernbus.de/ostbayernbus/view/angebot/buslinien/igelbusse.shtml

Z Bučiny vyjíždí Finsterau-bus, linka 6115 (Spiegelau-Nationalpark-Buchwald).
Ve Spiegelau P+R přestup na Rachel-bus, linka 7595 (Spiegelau-Gfäll-Racheldiensthütte)

Fotografie z vrcholu, přístupové cesty a okolní přírody ve fotogalerii.