KVĚTNOVÉ OSLAVY 2009 | OBECNÍ ÚŘAD KVILDA

KVĚTNOVÉ OSLAVY 2009

Doporučujeme

Krajský úřad Jihočeského kraje
Krajský úřad Jihočeského kraje
Mikroregion Šumava Západ
Mikroregion Šumava Západ
Mikroregion Horní Vltava - Boubínsko
Mikroregion Horní Vltava - Boubínsko
Svaz obcí Národního parku Šumava
Svaz obcí Národního parku Šumava
Informační server ŠumavaNet.CZ - regionální informace
ŠumavaNet.CZ - informace o regionu
TOPlist

Květnové oslavy 2009

Kvilda - květnové víkendové oslavy

U příležitosti 64. výročí osvobození jihozápadních Čech americkou armádou a ukončení 2. světové války se uskuteční již tradiční květnové víkendové oslavy ve Kvildě. Jako každý rok si připomeneme bezohlednost a krutost jak válečných tak i poválečných let v tomto regionu.

Po pátečním příjezdu nás bude čekat v odpoledních hodinách stavba tábora, kde si bude moci veřejnost ,,osahat" historickou vojenskou techniku.

Sobotní program bude zahájen v 10.oo hod. pietním aktem u pomníku ,, Neznámého vojína " v centru obce, kde bude položena kytice a pak už bude vše ve znamení netrpělivě očekávané bitvy. Německá osádka by měla při osvobozování Kvildy sehrát klíčovou úlohu a zamezit postupu amerických sil. K hlavnímu střetu dojde úderem jedenácté hodiny dopolední. Ztráty budou jistě na obouch stranách, ale doufáme že vše dopadne podle historického scénaře. Odpoledne bude už patřit dětem, pro které budou připraveny nejen soutěže a táborový oheň s opékáním špekáčků a s country kapelou, ale budou nás čekát i skupina ,,PLZEŇŠTÍ STŘELCI" s ukázkou historických zbraní z období od 15 stol.do 18 stol (hlídky MP budou dávat bedlivý pozor aby vše probíhalo naprosto v pořádku).

Cílem celých slavností je připomenutí sled událostí na přelomu dubna a května 1945. Tehdy americké jednotky překročily průsmyky v jižní části Českého Lesa a Šumavy v prostoru Hartmanic a Kunžvartu (dnešního Strážného), dále Zátoně a Horní Vltavice. Tam se také střetly se zbytky jednotek SS a dále 7. a 11. elitní obrněné divize. Při osvobozování právě této části Šumavy padl také jeden z posledních amerických vojáků na našem území byl jím čechoameričan Charles Havlata. Na osvobození prostoru od Kunžvartu se nejvíce podílelo uskupení ,,A" - XII sboru 3. armády (g.m. Brown) zvané Red Diamond. Přímo ve Kvildě působila 42.jízdní průzkumná squadrona, která se do tohoto prostoru dostala až ze 6. na 7. května. Cesta od Bučiny nebyla přístupná pro četné záterasy. To způsobilo zdržení a tak ještě na samém sklonku války došlo ke ztrátám na životech v řadách civilního obyvatelstva. Pochod smrti, který 1.května prošel od Zhůří do Kvildy a dále směrem do Borových Lad je toho důkazem. Během jedné noci ve Kvildě zemřelo 19 žen a dalších 13 pak během dalšího postupu. Po osvobození byla těla zemřelých pohřbena na hřbitově ve Volarech.

Celý víkendový program proběhne jak za podpory Krajského úřadu, Obce Kvilda, Obce Borová Lada, Klubu 4. obrněné divize Plzeň, KuK. Infanterie N.O. - 35 2company Plzeň, 2. pěší divize a 2.rangers Plzeň, Klubu VH České Budějovice a KVH Süd - Panzergrenadier Regiment 36 tak i celé řady sponzorů . Dík patří také místním obyvatelům.

Za Obec Kvilda Vás na tuto akci srdečně zve Václav Vostradovský - starosta obce Kvilda